Fundusz Dróg Samorządowych w działaniu

27 maja 2020 r. została oddana do użytku przebudowana droga powiatowa w gminie Bolesław (powiat olkuski, województwo małopolskie). To jeden z wielu przykładów na dobrze funkcjonujący Fundusz Dróg Samorządowych. W latach 2019-2028 na ten cel rząd przeznaczy 36 mld zł. Dzięki budowie i modernizacji dróg samorządowych dzisiaj dynamicznie zmienia się oblicze dróg w wielu polskich gminach i powiatach.

– Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego walczy z wykluczeniem komunikacyjnym. Jednym z narzędzi tej walki jest Fundusz Dróg Samorządowych. Dzięki niemu przebudowywane są tysiące kilometrów dróg lokalnych. Przykładem jest droga powiatowa biegnąca przez gminę Bolesław w woj. małopolskim – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W 2019 r. rząd wsparł inwestycje na drogach samorządowych kwotą 6 mld zł, zaś w 2020 r. będzie to 3,2 mld zł. Są to rekordowe środki wsparcia dla inwestycji na drogach gminnych i powiatowych. Po pieniądze mogą też sięgać biedniejsze gminy i powiaty, ponieważ minimalny wkład własny samorządu do inwestycji wynosi zaledwie 20%.

– Oddane dzisiaj do użytku zmodernizowane drogi mają długość ok. 2,5 km. W całym kraju takich inwestycji są tysiące. Inwestujemy, aby poprawiała się jakość życia w każdym regionie naszego kraju. Wierzymy, że Polska jest jedna i powinna rozwijać się harmonijnie. Przejawem troski o zrównoważony rozwój naszego kraju jest m.in. Fundusz Dróg Samorządowych – dodał min. Adamczyk.

Umowę z wykonawcą robót modernizacyjnych dla drogi powiatowej w Bolesławiu podpisano w lipcu 2019 r. Wartość zadania wyniosła ok. 8,5 mln zł. Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło niemal 3,5 mln zł.
W 2020 r. wsparcie rządowe uzyska 2 297 inwestycji, w tym 623 na drogach powiatowych i 1 674 na drogach gminnych. Planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3 467 km dróg: 1 708 km powiatowych i 1 759 km gminnych. Na dofinansowanie zadań gminnych trafi 1 474,3 mln zł, na zadania powiatowe przeznaczonych zostało 1 269,6 mln zł, wartość dofinansowania zadań na drogach obronnych to 500 mln zł.

Szanowni Państwo, w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, biuro poselskie przechodzi w tryb pracy zdalnej.
Przyjmowanie interesantów będzie odbywać się tylko w szczególnych przypadkach po wcześniejszym umówieniu.

Zachęcam do kontaktu telefonicznego lub mailowego:
tel.: 12 257 90 32
e-mail: adamczyk@biuroposelskie.com

Zapewniam, iż większość spraw można skutecznie załatwić w sposób zdalny.