Nowy przystanek zwiększy dostęp do kolei w stolicy Małopolski

3 sierpnia 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę za niemal 24 mln zł na zaprojektowanie i wybudowanie nowego przystanku kolejowego w Krakowie. Nowy przystanek w północnej części miasta ułatwi podróże w aglomeracji i będzie jednym z trzech nowych przystanków wybudowanych w mieście w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Nowy przystanek zlokalizowany będzie w miejscu, gdzie łączą się dwie linie kolejowe: nr 8, prowadząca w kierunku Kielc i Warszawy oraz nr 95 w kierunku Podłęża i Tarnowa. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Nowe perony zostaną skomunikowane bezpośrednio z wiaduktem drogowym, znajdującym się nad linią kolejową. Dostęp dla podróżnych ułatwią schody i windy.

— Nowe przystanki wybudowane w Krakowie zwiększą atrakcyjność komunikacyjną kolejnych obszarów. Ułatwią mieszkańcom dojazd do centrum miasta i pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze. Stawiamy na przyjazny środowisku, zrównoważony transport — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na peronach o długości 200 metrów znajdą się wiaty, tablice informacyjne, ławki i czytelne oznakowanie. Oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Udogodnieniem dla osób niewidomych czy słabo widzących będzie system ścieżek o zróżnicowanej strukturze. Zakończenie prac przewidziano na koniec 2024 r.

— PLK SA kończą fundamentalne dla rozwoju Krakowa inwestycje. Dzięki zmodernizowanej linii średnicowej ułatwimy rozwój kolei aglomeracyjnej. Nowe przystanki poprawią dostęp do kolei i dadzą bezkonkurencyjną czasowo alternatywę w dojeździe do centrum miasta — stwierdził Piotr Majerczak, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w Małopolsce obejmuje 22 lokalizacje. Trzy z nich znajdą się w stolicy województwa. Nowe przystanki powstaną także m.in. w miejscowościach: Pisary, Dąbrówka i Nowy Sącz. Z nowych peronów w Zatorze i Wolbromiu już korzystają podróżni. Ponadto PKP PLK zmodernizuje 13 przystanków na linii kolejowej z Nowego Sącza do Krynicy.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W sumie na ten cel przeznaczono 1 mld zł, a zmodernizowane perony pojawią się w 207 lokalizacjach w całej Polsce.