Rusza przebudowa dworca w Czechowicach-Dziedzicach

PKP SA podpisały 14 października 2022 r. umowę na przebudowę dworca Czechowice-Dziedzice.

– Podpisanie umowy na przebudowę dworca w Czechowicach-Dziedzicach to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu bielskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką miasta, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją po województwie śląskim. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Niebawem rozpoczną się prace budowlane, które całkowicie odmienią wygląd wybudowanego w latach 1853-1855, a następnie przebudowanego na początku XX wieku, dworca. Budynek przejdzie gruntowną renowację, dzięki której przywrócony zostanie historyczny wygląd jego elewacji. Odtworzone zostaną historyczne detale architektoniczne, wśród nich boniowania w części parterowej dworca, a także secesyjny detal w wyższych partiach elewacji. Planowana jest również rekonstrukcja attyk wieńczących szczyty skrzydeł wschodniego i zachodniego, a także historycznej wiaty peronowej. Renowację przejdzie płaskorzeźba przedstawiająca „kolejową ośkę” (symbol kolei) nad wejściem głównym. Nowym akcentami, stylizowanymi na historyczne, będą lampy oraz zegary przy wejściu do holu. Na fasadach od strony miasta i peronów pojawią się podświetlane napisy z nazwą dworca i logotypy PKP SA. Elewacja zostanie pomalowana na kolor piaskowy z detalami w odcieniach beży. Natomiast dach budynku będzie pokryty blachą tytanowo-cynkową.

Miejsce obsługi podróżnych zlokalizowane będzie w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni o powierzchni przeszło 150 m kw. Będzie to komfortowa, klimatyzowana przestrzeń łącząca historyczny wystrój z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Renowacji zostaną poddane także zabytkowa, terakotowa posadzka oraz strop kasetonowo-belkowy. Nowymi elementami wystroju wnętrza będą elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty na rozkłady jazdy, a także ławki wyposażone w ładowarki do urządzeń mobilnych. W pobliżu holu zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, toalety oraz niewielki lokal dla najemców komercyjnych. Znaczną część przestrzeni w budynku wynajął samorząd lokalny. Na dworcu, po przebudowie, otworzy on Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Muzeum, którego główną salą wystawienniczą będzie historyczna sala restauracji z interesującym stropem kasetonowo-kolebkowym.

Przebudowa dworca to jednak nie tylko poprawa jego estetyki i nowe zagospodarowanie wnętrz. Budynek zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Planuje się likwidację barier architektonicznych, a także wprowadzenie szeregu usprawnień,. m.in. oznaczeń w alfabecie Braille`a, map dotykowych dworca, ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wind.

Dzięki inwestycji dworzec stanie się przyjazny środowisku. Oprócz montażu energooszczędnego oświetlenia na dachu budynku zaprojektowano panele fotowoltaiczne. Rocznie wytworzą one prawie 28 tysięcy kWh „zielonej energii”. Z kolei m.in. poprzez wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż kurtyn powietrznych oraz ocieplenie obiektu od wewnątrz zminimalizowane zostaną straty ciepła. Wykorzystana zostanie również deszczówka, która będzie magazynowa w specjalnym zbiorniku i po oczyszczeniu wykorzystywana jako woda szara do spłukiwania toalet. Dworzec zostanie wyposażony w system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), nadzorujący pracę urządzeń i  instalacji, w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Nowością w pobliżu zachodniego skrzydła dworca w Czechowicach-Dziedzicach będzie wiata rowerowa. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku planowana jest również wymiana nawierzchni chodników, a także wykonanie nowych miejsc postojowych dla samochodów elektrycznych i osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowa dworca w Czechowicach-Dziedzicach jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych, który obejmuje modernizację blisko 200 dworców w całej Polsce. Inwestycja jest dofinansowana ze środków z budżetu państwa. Jej wartość to 47,3 mln zł. Planowany termin otwarcia dla podróżnych po przebudowie to wiosna 2024 roku.