Stacja w Krzeszowicach gotowa dla podróżnych

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyła modernizację stacji kolejowej w Krzeszowicach. Podróżni mogą już korzystać ze wszystkich peronów oraz łączącego je przejścia podziemnego. Dzięki inwestycji na międzynarodowej linii kolejowej mieszkańcy Krzeszowic zyskają bezkonkurencyjny czasowo środek transportu. Projekt współfinansowany jest w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”

– Stacja Krzeszowice zyskuje nowy blask dzięki rządowym inwestycjom. Takich miejsc w całej Polsce jest bardzo dużo. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej. – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

Na stacji kolejarze wymienili tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wybudowane zostały trzy nowoczesne perony. Dwie 200 metrowe konstrukcje przygotowano z myślą o podróżach aglomeracyjnych. Pomiędzy nimi znalazło się miejsce na 400 metrowy peron, z którego odjeżdżać będą mogły również najdłuższe pociągi dalekobieżne.

Nowe perony przygotowane są do obsługi wszystkich pasażerów, również osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Platformy są wyższe, dzięki czemu podróżnym będzie łatwiej wsiąść do pociągu. Duże wiaty skuteczniej chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w trakcie oczekiwania na odjazd. Perony wyposażone są w nowe oświetlenie i nagłośnienie, a jeszcze w tym roku pojawią się na nich elektroniczne tablice z informacją dla pasażerów. Wyraźne oznaczenia i nawierzchnia o zróżnicowanej strukturze pozwolą bezpiecznie poruszać się po stacji osobom niedowidzącym. Do końca wakacji po wschodniej stronie stacji oddana do eksploatacji będzie kładka, którą mieszkańcy będą mogli dostać się z jednej strony miasta na drugą. Konstrukcja także będzie wyposażona w windy. Od ubiegłego roku czynny jest nowy wiadukt drogowy, wybudowany w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego. Dzięki niemu poprawiło się bezpieczeństwo ruchu drogowego i kolejowego, a windy ułatwiają dotarcie podróżnym na stację.

Zmodernizowana stacja w Krzeszowicach to kolejny efekt przebudowy linii kolejowej z Krakowa do Katowic. Prace na pozostałych odcinkach inwestycji już się kończą. Podróżni mogą już korzystać z przystanków m.in. w Rudawie Balinie i krakowskich Bronowicach. Gotowe są stacje w Zabierzowie, Jaworznie Szczakowej i krakowskich Mydlnikach. Komunikację drogową ułatwiają nowe wiadukty m.in. w Krakowie, Jaworznie, Krzeszowicach i Woli Filipowskiej.

Realizowane projekty znacznie zwiększą możliwości kolei i przyniosą pozytywne efekty dla bezpieczniejszego  i sprawniejszego systemu komunikacji na międzynarodowym korytarzu transportowym E30, który łączy kraje europejskie w spójną sieć kolejową.

Projekt „Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb” o wartości prawie 2 mld zł jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.