X Kongres Kolejowy

18 listopada 2020 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk otworzył jubileuszowy X Kongres Kolejowy, który odbywa się w formule online.

– Spotykamy się w szczególnym czasie. Wiemy, jak ten czas każe nam dbać o to, żeby realizować postawione przed nami zadania. Prowadzimy ogromne inwestycje kolejowe, jednocześnie mierząc się z pandemią. To, że inwestycje są realizowane mimo wirusa, to zasługa dobrej organizacji na polskich budowach – powiedział minister  Andrzej Adamczyk.  Jesteśmy bardzo wdzięczni branży budowlanej za odpowiedzialną postawę i dostosowanie placów budów do wymagań epidemiologicznych – dodał.

Minister podkreślił znaczenie realizowanych inwestycji kolejowych – nie tylko liniowych, realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA w ramach wartego ponad 70 mld zł Krajowego Programu Kolejowego, ale też punktowych, w tym 200 dworców, które buduje lub przebudowuje PKP SA.

– Komfort podróży będzie rósł, dlatego PKP Intercity realizuje wart 7 mld zł program inwestycyjny. W jego ramach wkrótce zostanie podpisana kolejna umowa z Pesą na modernizację 125 wagonów – zapowiedział minister.

Przypomniał, że już w przyszłym tygodniu ogłoszone zostaną wyniki I etapu naboru projektów do programu Kolej Plus; dodał też, że w najbliższym czasie rząd ma przyjąć ostateczny kształt tzw. Programu Przystankowego.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podczas otwierającej kongres debaty na temat branży kolejowej w obliczu pandemii zwrócił uwagę na wsparcie udzielone przez rząd kolei, aby mogła przetrwać ten trudny czas. Wyraził nadzieję, że po epidemii Polacy wrócą do kolei.

Tegoroczny kongres potrwa trzy dni. Tematyka Kongresu dotyczy takich kwestii jak: sytuacja branży kolejowej w obliczu pandemii, skuteczna i terminowa realizacja inwestycji infrastrukturalnych, czwarty pakiet kolejowy, rynek przewozów intermodalnych w obliczu globalnych problemów gospodarczych, powrót pasażerów na kolej czy wpływ transportu kolejowego na klimat. O tych i innych aspektach będą debatowali przedstawiciele władz centralnych, przedstawiciele świata nauki, reprezentanci firm z sektora kolejowego i branżowych stowarzyszeń.

X Kongres Kolejowy organizowany jest przez magazyn Rynek Kolejowy oraz Zespół Doradców Gospodarczych TOR pod patronatem honorowym Ministerstwa Infrastruktury.